מוסד אילנית פרדס חנה מטפלים היכו באלימות מזעזעת את החוסה אילן בוטנרו שברו לו את רצפת ארובת העין

Spread the love
Read Time17Seconds

קישור מקוצר לכתבה:http://wp.me/pxMec-3B1

במוסד אילנית פרדס חנה תחת פיקוח משרד הרווחה מתעללים בחוסים באלימות מחרידה.

החוסה אילן בוטנרו ספג אלימות קשה מאוד ממטפלים במוסד. אתמול פרסמה אחותו לימור את הפוסט בפייסבוק:

“אחי הגדול, אילן, חוסה במוסד בשם אילנית ליד פרדס חנה, בשלישי שעבר קיבל אילן בוקס בעין הימנית על ידי המדריך שלו.

לאילן שברים בארובת העין, הוא לאחר ניתוח מסובך ברמב”ם בו הכניסו לו 4 פלטינות ועקרו לו את כל השינים. למרות שערבנו את המשטרה, עובדים סוציאלים והנהלת המוסד, אף אחד לא לוקח אחריות והמדריך עדיין עובד שם.

יש לציין כי זו אינה פעם ראשונה שאילן עובר התעללות. לפני כחודשיים נשבר לו המרפק,יש לנו צילומים של חבורות על גוף ועוד. החלטנו לא לעבור בשתיקה לכן אשמח לכמה שיותר שיתופים וקשרים לאנשי מדיה שיפרסמו את הסיפור.

אנחנו אוספות מידע על עוד חוסים שעברו התעללות. אשמח לטלפונים והודעות.

לימור בוטנרו”

אילן בוטנרו

בתאריך 3/11/15 דיווחנו בפוסט בקישור כאן: אלימות סדרתית נגד חוסים במוסד “אילנית” פרדס חנה הנמצא בפיקוח משרד הרווחה http://wp.me/pxMec-3nO

על אחות אחרת שמספרת על התעמרות מזעזעת שאחיה עובר באותו מוסד:

ביום 30/10/15 פורסם בפייסבוק קבוצת “תשאל עורך דין” פוסט של בחורה המתארת התעללות באחיה מצד אחד המאושפזים במחלקה בו הוא נמצא.

“אחי בן 27 מתגורר במוסד “אילנית” בפרדס חנה. זה מוסד נפשי.

כבר כמה ימים הוא קורבן לאלימות קשה מצד אחד המאושפזים במחלקתו (התמונות מדברות בעד עצמן).

לשאלתי:

אצל מי אוכל להתלונן על האלימות הקשה שעובדי המוסד מפחדים בעצמם מהמאושפזים ומאפשרים למצב הנוכחי להתקיים, יום אחרי יום, עד שאחי יום אחד ימות”.

פוסט זה נמחק על ידי מי מבעלי הקבוצה.

כפי שתוכלו לראות מיד, מדובר במוסד שאמור להיות תחת פיקוח של משרד הרווחה, אולם בפועל מבוצעים בו התעללויות סדרתיות בחוסים, שנחשפים פעם אחר פעם, והמוסד לא נסגר. בפרסום של המוסד נכתב: “אילנית נמצא תחת פיקוח משרד הרווחה”. איזה בדיוק פיקוח מבוצע שם, אם אנו נחשפים לתמונות מחרידות אלו? משפחות החוסים לא מקבלות מענה מעובדי המוסד.

להלן הפוסט שפורסם. המקור נמצא ברשותנו.

התעללות כנגד חוסים במוסד אילנית, איננה דבר חדש והיא מבוצעת במשך שנים ארוכות. בשנת 2013 נחשפה התעללות סדרתית נגד חוסים שתועדה בסרטון כאן: https://youtu.be/jSuxGF0lDns

הדיווחים על התעללות מדריכים ומטפלים במוסד אילנית בפרדס חנה, הם בלתי פוסקים לאורך שנים. משרד הרווחה כשל בהגנה על החוסים, ויש לסגור את המוסד לאלתר!

ראו גם כתבה ב- Ynet שפורסמה היום:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4731374,00.html

שושנה בוטנרו, אם לחוסה במוסד לשיקום “אילנית” בפרדס חנה-כרכור, התלוננה במשטרה שבנה ספג אלימות קשה במעון. “לא מגיע לו שבני אדם יתעללו בו”, אמרה האם לאולפן ynet. החוסה אושפז בבית החולים הלל יפה בחדרה.

“היו הרבה סימנים של חבלות בגוף והתירוצים היו מתירוצים שונים”. שושנה, אמו של חוסה במוסד לשיקום “אילנית” בפרדס חנה-כרכור, מביעה תרעומת על המעון שבו שוהה בנה אילן. בתלונה שהגישה למשטרה טוענת האם כי מטפלים במוסד התעללו בו והיכו אותו. “האם לא מספיק אלוהים היכה את הבן שלי במכה כל כך קשה שאין לו רגע אחד של אושר מרגע שהוא נולד?”, תהתה האם בראיון לאולפן ynet.

המוסד המדובר נותן מענה לאוטיסטים ובעלי מוגבלויות שכליות, רגשיות ונפשיות בני 18 ומעלה. האם סיפרה עוד כי תלונה קודמת שהגישה למשטרה לפני חודשיים נסגרה. לדבריה, “הרבה פעמים היו לו סימנים על הגוף, הרבה פעמים היו לו פנסים בעין. דיברתי בעבר עם מנהל המוסד והוא עשה מין תנועת ביטול וציין ‘אה, אילן אומר’. אמרתי ‘למה מה שאילן אומר?’. יש לו מחלות מסוימות, אבל הוא ברמה שהוא מסוגל לדבר אמת. שברו לו אז את היד, אבל המשטרה גנזה את התיק”.

בעקבות האלימות שספג השבוע פונה אילן לבית החולים הלל יפה בחדרה. ממיטת אשפוזו סיפר אילן כי הוא “קיבל בוקס בעין מעובד”. האם שושנה ציינה כי היא מקווה שהתלונה שהוגשה השבוע בגין תקיפת בנה תטופל במשטרה בהתאם: “החזקתי את הילד הזה עד גיל 20 ואחר כך כבר לא יכולתי יותר. ביקשתי בשבילו מסגרות  שונות, אבל לא מגיע לו שגם בני אדם יתעללו בו. כבר מזמן חשדתי שיש שם התעללות, הפעם אלך עם זה עד הסוף”.

אשר דעדוש, מנכ”ל המוסד השיקומי, מסר בתגובה כי “הנושא נמצא בטיפול המשטרה ואנו סומכים ידינו על עבודתם. כרגע אנו מנועים מלהגיב או להתראיין, עם תום טיפול המשטרה נשמח להגיב בהרחבה”.
ממשטרת חדרה נמסר בתגובה כי “בתחנה התקבלו שתי תלונות, אחת במהלך חודש ספטמבר 2015 והאחרונה במהלך השבוע האחרון. עניינם חשד לתקיפה חבלנית. משטרת חדרה מנהלת את החקירה שטרם הסתיימה. החקירה מנוהלת בשיתוף משרד הרווחה בשל מוגבלותו של הקורבן. משטרת חדרה קשובה ורגישה לאירועים הנחקרים בשל מצבו של הקורבן ונעשה מאמץ למצות את החקירה בהקדם האפשרי לאחר שתיגבה עדותו של הקורבן על ידי גורמי הרווחה כנדרש”.

וכך נכתב בהארץ:

http://www.haaretz.co.il/misc/article-print-page/.premium-1.2790022

 אילן בוטנרו, בן 52, השוהה במעון “אילנית”, הובהל בשבוע שעבר לבית החולים הלל יפה בחדרה כשהוא חבול קשה. אגרוף בפניו פצע את ארובת העין שלו וגרם לשבר. אין זו הפעם הראשונה שבוטנרו נחבל ב”אילנית”. המקרה הנוכחי נמצא בבדיקה. הפעם החליטה אמו, בת ה–72, לחשוף את בנה. להנכיח את הקול של האנשים הכי שקופים.

כשהתבוננתי באילן החבול עלתה לנגד עיני דמות אחייני בן ה–10, ילד יפה ומתוק, בעל פיגור בינוני עד קשה, ובעתיד מבוגר חוסה. גם הוא יהיה נתון לחסדי אחרים, תלוי ברצונם הטוב ובכשירות הנפשית והמקצועית שלהם. איכות חייו ושגרת יומו יושפעו בעיקר מהדמות המוסרית של המדינה וממידת מחויבותה למוגבלים.

חשבתי, האם אריה דרעי מתייחס לבוטנרו וחבריו בקבוצת השקופים? האם משה כחלון חשב עליהם כשחילק את עוגת התקציב? האם קיים שר הרווחה, מאז נכנס לתפקידו, דיון באיכות חיי דיירי המעונות, או בתנאי ההעסקה המחפירים של העובדים בהם? האם הסיכוי של אחייני לחיים טובים תלוי רק במידת יכולתנו לגייס די כסף כדי שהוא יוכל לחיות במקום בטוח, שאולי יהיה עלינו להקימו בעצמנו?

משרד העבודה והרווחה מטפל בכ–25 אלף בני אדם מוגבלים שכלית, מתוכם כ–10,000 חיים בדיור תומך. 6,500 מאלה החיים בדיור תומך מתגוררים ב-63 מעונות ברחבי הארץ, שרבים מהם מופעלים בשיטה של מיקור חוץ, אך נתונים לפיקוח משרד הרווחה.

אין להתבלבל, המעונות הללו אינם נראים כמו “בית הידידות“, שנפתח באחרונה בתל אביב לבוגרים אוטיסטים — פרי יוזמה ברוכה של יאיר לפיד והורים אחרים לאוטיסטים, רובם בעלי קשרים וממון. ככה צריכים להיראות כל מעונות החוסים, אבל המדינה, שתפקידה לדאוג לחסרי הישע, מצמצמת את נוכחותה שם וזונחת את המשפחות מעוטות הידידים.

דו”ח מבקר המדינה ב–2008 התריע על ליקויים קשים בפיקוח של משרד הרווחה על המעונות. האם הופקו הלקחים? מה טיב הפיקוח כיום? ומה מצב זכויות האדם במעונות? כיצד יכולים ארגוני זכויות האדם לפעול לקידומם, בשעה שמערימים קשיים על כניסתם למעונות?

במשך השנים נאספו עדויות קשות עד מזעזעות על המתרחש בחלק מהמעונות. כבר ב–2010 נחשף הציבור לזוועה שנקשרה ב”אילנית”. העדויות של חברי הכנסת אילן גילאון ואורלי לוי אבקסיס, של ארגון “בזכות” ושל חוקר פרטי שביקרו שם, די היה בהן כדי לסגור את המוסד עד להשלמת רפורמה בכוח האדם ובתנאי המחיה בו. זה לא קרה. האם הצואה עדיין מרוחה על קירות “אילנית”? האם כבר יש לדיירים ארון לחפצים אישיים? האם העובדים נוהגים בחוסים בכבוד הראוי? האם החוסים עדיין נקשרים בכפייה לכיסא במשך שעות ארוכות? ומה קורה במעונות אחרים? אין לדעת.

גם משפחות החוסים אינן מקבלות תמונת מצב אמיתית על שגרת החיים במעונות. במצב העניינים הנוכחי נדמה, כי רק מצלמות השגחה, שהמידע מהן יימסר למטרות אתיות בלבד, יוכלו להבטיח קיום נאות של החוסים.

אדם בעל מוגבלות הוא אדם אוטונומי, בעל זכויות וזכאי למימושן. אבל לעתים קרובות הוא גם תלוי לחלוטין בסביבה שהוא חי בה. אל מול החשיבות של שמירת הפרטיות יש להציב את ההגנה על חיי החוסים ואת השמירה על כבודם. חוק שיחייב התקנת מצלמות השגחה הוא מחויב המציאות. בו יש להתחיל את שידוד המערכות במעונות החוסים, וממנו לצאת למאבק חדש על כל היתר.

0 0

About Post Author

לורי שם טוב

עיתונאית הסוקרת רווחה, עוולות המבוצעות על ידי שופטים נגד אזרחים, וניצול לרעה של עובדות סוציאליות את תפקידן לרבות ניתוק ילדים מהורים, הוצאת ילדים לפנימיות, אומנה ומרכזי חירום, על פי החלטות בתי המשפט. לורי שם טוב אמא ל- 2 ילדים אשר הוצאו מחזקתה ע"י רשויות הרווחה בשנת 2009 באופן ברוטלי ובאמצעות שוטרים אשר נשלחו לקחת את ילדיה ממשמורתה ולהעבירם למרכז חירום. מאז לקיחת ילדיה של לורי שם טוב מחזקתה, החלה לשמש שופר להורים, אימהות ואבות אשר הגיעו עד סף אבדון, ואשר לולא הסיקור המקצועי והמסור, ולולא פרסום הטרגדיות שמערכת המשפט והרווחה גרמה להן, הם היו עוזבים את העולם הזה. לורי שם טוב זוקפת לזכותה מאות מקרים של התערבויות מוצלחות אשר הסתיימו בהשבת הילדים לחיק הוריהם.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Print Friendly, PDF & Email
Please follow and like us:
error0

תגובה אחת

  1. לפני 20 שנה עבדתי במוסדות לאנשים עם הגבלות והרביצו, זלזלו בהם, התעללו. העובד/ת תמיד נשאר בעבודה. צער לי מאוד שלא השתנה רמת המקצועי תוך כל השנים. כעובדת בתחום האטזים היום בתפקיד בכיר אני מבקשת מהמשטרה להתעורר ולעבוד גם מקצועי במקראים אלא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *