בג”ץ דחה עתירת המחבל סאמר מניא ערביד, רוצח רנה שנרב המאושפז בביה”ח כתוצאה מכשל לבבי: מתנהלת חקירת מבת”ן, יש להמתין לסיום החקירה בג”ץ 6565/19

Spread the love

לא בכדי מדינת היהודים נחשבת אור לגויים! קבלו החלטה: בג”ץ דחה עתירה שעניינה מניעת מפגש בין המחבל סאמר מניא ערביד לבין פרקליטתו סחר פרנסיס.

המחבל עמד בראש חוליית המחבלים מהפיגוע בדולב בו נרצחה רנה שנרב ז”ל, נעצר ביום 25.9.19 והועבר לחקירת שב”כ. מאז יום 28.9.19 הוא אושפז בבית חולים הדסה הר הצופים בירושלים, במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם לסירוגין. בדוח הרפואי נכתב כי הוא התקבל לאשפוז בחשד לאירוע לבבי, קונטוזיה לבבית, ואי ספיקת כליות חמורה. מתברר כי המפגע לא עבר שום עינוי בשב”כ והתייחסו אליו בצורה לבבית ונעימה.

השב”כ הסיר את מניעת המפגש בין עורכת דינו לבין המחבל בשל מצבו הרפואי, וגם אשתו ביקרה אותו. כיום, בעקבות שיפור במצבו של המחבל, הוא חזר לתקשר, הוחלט להשיב על כנה את מניעת המפגש עם עורכת דינו.

השופט עמית, קבע כי נחה דעתו שמניעת המפגש עם עורכת דינו חיונית לביטחון האיזור והחומר שהוצג בפניו, מדבר בעד עצמו. מאחר והוגשה תלונה למבת”ן, השופט יצחק עמית וחבריו סבורים כי ראוי להימנע מכל מסקנה ואמירה, כל עוד לא הסתיימה החקירה.

המדינה משדרת פאניקה וחוסר מקצועיות כשהיא לא מאפשרת למחבל להיוועץ עם עורכת-דינו. מה כבר ייאמר ביעוץ המשפטי שתתן עורכת הדין למחבל, שיש בה לחבל בפיענוח החקירה? המחבל לא מדבר, וכעת ימשיך באותה גישה.

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק
בג”ץ 6565/19
לפני: כבוד השופט י’ עמית
כבוד השופט ג’ קרא
כבוד השופטת י’ וילנר
העותר: סאמר מניא ערביד
נ ג ד
המשיב: שירות הביטחון הכללי
עתירה למתן צו על תנאי
תאריך הישיבה: ח’ בתשרי התש”ף (07.10.2019)
בשם העותר: עו”ד סחר פרנסיס
בשם המשיבה: עו”ד יונתן ברמן
פסק-דין
  1. עתירה שעניינה מניעת מפגש עם עורך דין, מכוח צו בדבר הוראות ביטחון [נוסח משולב] (אזור יהודה ושומרון) (מספר 1651), תש”ע-2009. צו מניעת המפגש מסתיים היום בשעה 24:00.

בנוסף, נתבקש בעתירה כי יינתן פירוט מלא לגבי אופן התנהלות החקירה בעניינו של העותר והשיטות שננקטו כנגדו.

  1. נקדים ונאמר כי הסיטואציה שבפנינו אינה שגרתית. העותר נעצר ביום 25.9.2019 והועבר לחקירת שב”כ. מאז יום 28.9.2019 מאושפז העותר בבית חולים במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם לסירוגין. בדו”ח הרפואי שהונח בפנינו נכתב, בין היתר, כי העותר התקבל לאשפוז בחשד לאירוע לבבי/קונטוזיה לבבית, וכן אובחנה אי ספיקת כליות חמורה.

כפי שנמסר לנו על ידי המשיב, מניעת המפגש היתה בתוקף מעת מעצרו והוסרה בשל מצבו הרפואי של העותר, ובאותו פרק זמן זכה לביקור של עורך דינו ושל רעייתו.

כיום, בעקבות שיפור מסוים במצבו הרפואי, ומאחר שהעותר חזר לתקשר, הוחלט להשיב על כנה את מניעת המפגש.

  1. בהסכמת בא כוח העותר, עיינו בחומר במעמד צד אחד וניהלנו שיג ושיח עם גורמי הביטחון.

נחה דעתנו כי מניעת המפגש אכן חיונית לביטחון האזור, והחומר שהוצג בפנינו מדבר בעד עצמו.

באת כוח העותר טענה כי נמנע מעורכי הדין לתעד את מצבו הגופני של העותר, ולכך עשויה להיות השלכה לגבי טענות עתידיות לגבי אופן החקירה. אך כפי שנמסר לנו, רופא של הצלב האדום בדק את העותר, לצד ובנוסף לבדיקות של הצוות הרפואי בבית החולים, כך שאין חשש לחוסר תיעוד רפואי לגבי העותר.

  1. העתירה שלפנינו יוצאת מנקודת הנחה כי העותר היה נתון לעינויים קשים שהביאו למצבו הרפואי הקשה, עד כדי סכנת חיים ממשית. בנושא זה מתנהלת חקירת מבת”ן (מחלקה לבירור תלונות נחקרי שב”כ), ואנו סבורים כי ראוי להימנע מכל מסקנה ואמירה כל עוד לא הסתיימה החקירה.

אשר על כן, אנו דוחים את העתירה.

ניתן היום, ‏ח’ בתשרי התש”ף (‏7.10.2019).

ש ו פ ט ש ו פ ט ש ו פ ט ת

_________________________

19065650_E03.docx   עכב

מרכז מידע, טל’ 077-2703333 ; אתר אינטרנט, http://supreme.court.gov.il

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.