אפוטרופסות ל-2 אבות ואימא לתאומים בני 4.5 תמ”ש 1540-12-18

אפוטרופסות ל-2 אבות ואימא לתאומים בני 4.5 תמ”ש 1540-12-18
Spread the love

השופט יהורם שקד אישר אפוטרופוסות ל-2 אבות ואמא פונדקאית אחת על תאומים בני 4.5 שנים, בהורות משותפת.

מ-2 הגברים ניטל זרע ולאחר הפריה בביציות שנתקבלו מתורמת ביציות, הוחדרו הביציות המופרות לרחמה של האימא הפונדקאית הנושאת. כתוצאה מכך התפתחו 2 עוברים, שלכל אחד מהם אותה אימא גנטית (תורמת הביציות) ואותה אימא ביולוגית (הנשאית של העוברים), אך לא אותו אב גנטי.

בחודש אפריל 2015 נולדו התאומים, ולאחר ביקה גנטית, קיבל כל אבא אבהות על ילד אחד מתוך השניים שנולדו.

נקבע כי גבר אחד הוא אביו של תאום A והגבר השני הוא אביו התאום B, וכך יצא שכל אחד מהאבות רשום על ילד אחד מתוך השניים והאמא היא אימם של התאומים.

2 האבות פנו לביהמ”ש לפני שנתיים ביום 5.12.17 לביהמ”ש כי ינתן פסק דין על הורות משולשת, כך שכל אחד מהאבות יירשם כאב נוסף לשני הילדים, זאת לאור הסכם הורות משותפת שנערך בין הצדדים ביום 2.1.12 וביום 29.6.14 המשקפים הסכמות שני הגברים והאישה.

ביום 18.10.18 נדחתה העתירה שלהם, לאחר שביהמ”ש קבע כי אינו מכיר בהורות משולשת, מכוח הסכמה בין פרטים אלא בהתאם למודלים, ושהמקרה של האבות אינו עונה על הדרישות שנקבעו בחקיקה.

שני האבות הגישו בקשה לרשום אותם כאפוטרופוס נוסף, כל אחד לילד השני שאינו רשום כילדו בתעודת הזהות.

ביהמ”ש נתן צו לעריכת תסקיר עו”ס לסדרי דין שדיווחה על מודל מיוחד וחיובי, בו קיימים בפועל 3 הורים לתאומים, אולם מסקנתה היתה כי אין להוסיף הורה ביולוגי כאפוטרופוס על הילד הנוסף.

השופט יהורם שקד  קבע כי לאחר שנחשף לצדדים באופן בלתי אמצעי והעמיק בהמלצו ומסקנות התסקיר, הגיע למסקנה כי דין התביעה להתקבל, מאחר והתאומים נוצרו ונולדו לתוך סיטואציה בה קיימים להם שלושה הורים, וממילא מדובר באחים תאומים שנולדו לאותה אימא וחיים כאחים לכל דבר ועניין, כשכל אחד מהאבות שאינו ההורה הרשום לילד של האחר, משמש בפועל כאפוטרופוס למעשה, לכן אין כל הצדקה לא לתת סעד העולה בקנה אחד עם הבטחת טובתם של התאומים בהיותם אחים, על מנת להבטיח השוויון ויחסי האחים בין הילדים.

לסיום הוסיף השופט שקד, כי התרשם מהאבות כהורים טובים ומיטיבים והם שכנעו אותו בכנות כוונותיהם לגידול הילדים במשותף ולחינוכם כהלכה והוא לא מצא בהם כל פגם שיש בו לגרום לחשש לפגיעה אפשרית בילדים.

תמש-1540-12-18-השופט-יהורם-שקד-קבע-אפוטרופוסות-ל-3-הורים-לילד

Print Friendly, PDF & Email

אדם

ביום 27/2/17 נעצרה העיתונאית לורי שם טוב מעצר פוליטי, על פרסום כתבות ביקורת על שופטים, עובדים סוציאליים ועובדי ציבור. השופטת רונית פוזננסקי כץ שטיפלה בחלק נכבד של בקשות המשטרה לצווי חיפוש במחשבים של שם טוב, הודתה בתיק אחר (אלוביץ-בזק) כי קיבלה את פני השוטרים אצלה בבית, ולא בבית המשפט, כי השוטרים בחרו בה כי ידעו שהיא נוהגת לחתום ולתת להם את כל מבוקשם ללא בעיות וללא חקירות, ולמעשה שימשה השופטת פוזננסקי כץ, סניף של הפרקליטות בתוך בית המשפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *