העליון קבע שיתוף פוסט מכפיש מהווה לשון הרע רע”א 1239/19 גלית ויואל שאול נ’ נידיילי תקשורת בע”מ

העליון קבע שיתוף פוסט מכפיש מהווה לשון הרע רע”א 1239/19 גלית ויואל שאול נ’ נידיילי תקשורת בע”מ
הזוג יואל וגלית שאול. תמונה: פייסבוק
Spread the love

סימון לייק ו-Share בפייסבוק לשון הרע? השופטת דפנה ברק ארז קבעה כי שיתוף לשון הרע, מהווה עילתה לתביעת לשון הרע.

חברת נידיילי תקשורת הגישה תביעת לשון הרע נגד גלית ושאול יואל בשנת 2013 על שיתוף 2 פוסטים בעמוד הפייסבוק “גבעתיים מחרימה את המקומון”, עיתון שבועי המופץ בגבעתיי – רמת גן, בבעלות חב’ נידיילי תקשורת, כשלא ידוע מי הפעיל את עמוד הפייסבוק.

נטען שגלית ושאול יואל, כינו את המקומון “זיבלון” וקראו לתושבי גבעתיים להחרים אותו, והודו כי ביצעו מחשבון הפייסבוק המשותף שלהם פעולה של שיתוף מעמוד הפייסבוק, ביחס לאחד מהפרסומים שמקורם בעמוד האמור, וסימנו לייק לפרסום השני.

בסיבוב הראשון השופט עודד מאור דחה את התביעה ביום 4.8.16 כשהוא קובע שלייק ושיתוף אינם לשון הרע. ראו: לייק ושיתוף פוסט בפייסבוק אינם לשון הרע. השופט עודד מאור דחה את תביעת נידיילי תקשורת בע”מ נ’ בני הזוג יואל וגלית שאול מגבעתיים ת”א 19430-03-14

חב’ נידיילי תקשורת לא השלימה עם ההפסד וערערה למחוזי, שם הגיעה לגרוטאה הרקובה ישעיהו שנלר, קובי ורדי ועינת רביד ע”א 35757-10-16 שהפכו את הערעור ופסקו הפוך מקביעתו של השופט עודד מאור.

הזוג יואל וגלית שאול, ערערו לעליון והתיק הגיע לשופטת המלומדת דפנה ברק ארז שסקרה את הפסיקה של המחוזי “משתמש הבוחר לשתף בפרסום מבצע בכך פעולה אקטיבית בכוונה לייעד את הפרסום לאחרים, ולכן יש להתייחס לשיתוף כאל פרסום לשון הרע“.

גלית ויואל שאול טענו, שפעולת השיתוף עלולה להיעשות בהיסח דעת וללא הפעלת שיקול דעת, וכי לפי גישה זו, משתמשים שונים בפייסבוק יהיו חשופים לתביעות לשון הרע.

ומה פסקה דפנה ברק ארז? כי יש להבחין בין פעולת השיתוף לבין סימון הלייק, ולקבוע כי השיתוף עולה כדי פרסומו כמובנו בחוק איסור לשון הרע. בעניין הצפת בית המשפט בתביעות לשון הרע, דפנה שמחה, תהיה לשופטים עבודה והם יוכלו לשאול את עצמם האם התובע נקט בררנות יתרה, העולה כדי חוסר תום לב בבחירתו לתבוע את המשתף.

השופטת ברק ארז קבעה כי היה על השופט שנלר להקל על סכום הפיצוי שנקבע נגד הזוג שאול, בהתחשב בנסיבותיו של המקרה, והעובדה שהפרסומים שביצעו לא קיבלו תפוצה משמעותית בעקות הפעולות שביצעו המערערים, כמו גם אי הבהירות לגבי אופייה הבררני של התביעה – חב’ נידיילי תקשורת החליטה לתבוע דווקא את הזוג שאול מבין המשתתפים שהגיבו, אהבו ושיתפו את הפוסטים המקוריים.

כל המילים שהשחיתה השופטת דפנה ברק ארז, נועדו לדחות את הערעור של הזוג שאול.

19012390.A09

Print Friendly, PDF & Email
אדם

אדם

ביום 27/2/17 נעצרה העיתונאית לורי שם טוב מעצר פוליטי, על פרסום כתבות ביקורת על שופטים, עובדים סוציאליים ועובדי ציבור. השופטת רונית פוזננסקי כץ שטיפלה בחלק נכבד של בקשות המשטרה לצווי חיפוש במחשבים של שם טוב, הודתה בתיק אחר (אלוביץ-בזק) כי קיבלה את פני השוטרים אצלה בבית, ולא בבית המשפט, כי השוטרים בחרו בה כי ידעו שהיא נוהגת לחתום ולתת להם את כל מבוקשם ללא בעיות וללא חקירות, ולמעשה שימשה השופטת פוזננסקי כץ, סניף של הפרקליטות בתוך בית המשפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *