השר מאיר כהן, יוסי סילמן ואבי בן זיקרי שוחד לידיעות אחרונות בסך 250,000 ש”ח שהעיתון לא יכפיש את משרד הרווחה

Spread the love

קישור מקוצר לעמוד: http://wp.me/PxMec-3Vr

פרשה נתעבת במיוחד על שוחד שהשר מאיר כהן  ממשרד הרווחה אישר לשלם לידיעות אחרונות בשווי 250,000 ש”ח, כדי שידיעות לא יחטטו בקרביים של משרד הרווחה. את השוחד היסוו כתשלום עבור חבילת פרסומת ויחסי ציבור כאילו שמשרד הרווחה אנושי ודואג לניצולי שואה שלא יהיו לבד בחגים. בפועל ניצולי השואה זקוקים לכסף, לא ליחסי ציבור שירחמו עליהם. בל נשכח שכאשר ידיעות אחרונות העז לפרסם חומר נגד משרד הרווחה, משרד הרווחה תקף אותם בתלונות אצל דליה דורנר במועצת העיתונות.

משרד הרווחה והשירותים החברתיים נגד ידיעות אחרונות – מועצת העיתונות

www.moaza.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=26531

בלעדי: מדוע מעבירים שרי “יש עתיד” מאות אלפי שקלים ל”ידיעות אחרונות”?

http://b.walla.co.il/?w=%2F3050%2F2671233

מאת: דוד אברהם, מערכת וואלה! חדשות
יום שני, 19 באוגוסט 2013, 14:01

פייסבוק טוויטר

משרד החינוך לא לבד. לידי וואלה! ברנז’ה הגיע מסמך החושף את קווי המתאר של קמפיין תוכן שיווקי

בעלות רבע מיליון שקלים של משרד הרווחה שיעלה בקרוב ב”ידיעות”

תגיות: ידיעות אחרונות,יש עתיד,משרד הרווחה
תשלום אישי על אירוח. השר מאיר כהן (צילום: טלי מאייר)תשלום אישי על אירוח. השר מאיר כהן (צילום: טלי מאייר)

תשלום אישי על אירוח. השר הפרימיטיבי מאיר כהן (צילום: טלי מאייר)

מדוע שרי ממשלה ממפלגת “יש עתיד” רוכשים דווקא מעיתון “ידיעות אחרונות” שירותי תדמית ופרסום ללא מכרז בעלות מאות אלפי שקלים? לוואלה! ברנז’ה נודע כי משרד הרווחה ירכוש מ”ידיעות אחרונות” קמפיין פרסומי שילווה בתוכן מערכתי בשווי רבע מיליון שקלים. מטרת הפרויקט היא קידום תדמיתו של המשרד בראשות השר מאיר כהן באמצעות קידום פרויקט לאירוח ניצולי שואה בתקופת החגים, והוא יכלול מודעות פרסום במוספי העיתון השונים, שילוו באייטמים של מערכת התוכן.

בלעדי: רוצים שינוי? שלמו 50,000 שקלים לחשיפה בתוכנית

משרד הרווחה הוא המשרד הממשלתי השלישי שבראשותו חבר כנסת מ”יש עתיד” (בראשה עומד שר האוצר יאיר לפיד הנחשב למקורבו של מו”ל העיתון נוני מוזס) המשלם ל”ידיעות אחרונות” מאות אלפי שקלים על שירותי קמפיין תדמית; מחצית מהסכום אגב, תשולם מתקציב משרד האוצר עצמו. רק לאחרונה ביצע גם משרד החינוך בראשותו של שי פירון קמפיין תדמית דומה בעיתון.

יועץ התקשורת: פטור ממכרז כי “מדובר ביוזמה של העיתון”

לידי וואלה! ברנז’ה הגיע מסמך החושף את קווי המתאר של הקמפיין המשותף, על פיו באופן מוסכם, התוכן המערכתי של ידיעות אחרונות ילווה את קמפיין התדמית של משרד הרווחה באמצעות ידיעות וכתבות הקשורות אליו. הפרסומות יופיעו בעמודי חדשות אמצע השבוע ובמוספים “7 ימים” ו”24 שעות”. הרעיון לקמפיין מסחרי שמשלב פרסומות ותוכן יזום שיתמוך בהן הוא יוזמה של העיתון אשר הוצעה על ידו למשרד הרווחה. מסיבה זו, כך מצוין בהסכם, פטר המשרד את “ידיעות אחרונות” מהתמודדות במכרז ממשלתי. בפרטי ההסכם לא מצוין אם בעיתון יסמנו את התוכן המערכתי שהינו חלק מהקמפיין אולם מצוין כי “תכני הפרויקט באחריות מערכת העיתון ולשיקול דעתה בלבד”.

רבע מיליון שקל בכיס. הסכם 'ידיעות' - משרד הרווחה (סריקה)רבע מיליון שקל בכיס. הסכם 'ידיעות' - משרד הרווחה (סריקה)

רבע מיליון שקל בכיס. הסכם ‘ידיעות’ – משרד הרווחה (סריקה)

“מערכת העיתון תלווה את הפרויקט”

אלה הפרטים הקטנים של שיתוף הפעולה המסחרי (כפי שקוראים לו הצדדים) או התוכן השיווקי (כפי שנהוג לקרוא לו בציבור): עלותו הכוללת היא, כאמור, רבע מיליון שקלים כולל מע”מ. חצי מהסכום, 125 אלף שקלים, ישולם מתקציב משרד הרווחה ומחצית ישלם משרד האוצר. כמקובל ב”ידיעות אחרונות”, הסכום ישולם בתנאי שוטף פלוס שלושים ואת העסקה תבצע לשכת הפרסום הממשלתית. הקמפיין יושק במודעה במוסף “7 ימים” ביום שישי הקרוב ויסתיים בערב ראש השנה. מלבד מודעת הפתיחה יתפרסמו חמש מודעות במוספי העיתון השונים. מספר האייטמים או הטורים הקשורים שתכין מערכת העיתון – לא צוין במסמך. עם זאת, בהסכם מצוין מפורשות כי “מערכת העיתון תלווה את הפרויקט בכל שלביו במוספי העיתון השונים, כפי שיתואמו בישיבת התנעה”.

יד רוחצת יד? נוני מוזס והעובד לשעבר, שר האוצר לפיד (צילום: אילוסטרציה)יד רוחצת יד? נוני מוזס והעובד לשעבר, שר האוצר לפיד (צילום: אילוסטרציה)

יד רוחצת יד? נוני מוזס והעובד לשעבר, שר האוצר לפיד (צילום: אילוסטרציה)

ב”ידיעות אחרונות” הכחישו קיומו של תוכן מערכתי ממומן

טורים פרי עטו. שר החינוך פירון (צילום: אתר רשמי)טורים פרי עטו. שר החינוך פירון (צילום: אתר רשמי)

טורים פרי עטו. שר החינוך פירון (צילום: אתר רשמי)

פרטי ההסכם בין העיתון ומשרד הרווחה סוכמו בין מנהלת הפיתוח העסקי של “ידיעות אחרונות” ליאת לייבה לבין אבי בן זיקרי, יועץ התקשורת של שר הרווחה מאיר כהן ממפלגת “יש עתיד”. את המסמך אישר מנכ”ל משרד הרווחה יוסי סילמן, גם הוא איש מפלגת “יש עתיד” והוא שימש לפני הבחירות כיו”ר מטה השטח של המפלגה. הסכם דומה הושק כאמור לפני כמה שבועות אל מול משרד החינוך שעל פי הפרסומים העביר מיליון שקלים לטובת קידום מיזם “מחנכים מסביב לשעון” שהופיע בכל חלקי העיתון.

באתר “העין השביעית” ערכו מעקב אחר השת”פ מעל דפי ידיעות אחרונות, ובתגובה לכתבה בנושא הכחישו בעיתון כי יש בו תוכן מערכתי ממומן ואמרו שכל החומר המערכתי שמתפרסם בעיתון וקשור למיזם הוא בעל ערך עיתונאי, חלקו חדשותי וחלקו במסגרת מדורים קבועים. “בידיעות אחרונות וב-ynet יש הפרדה ברורה בין המערכת לבין המחלקה המסחרית. כך היה תמיד וכך גם בפרויקט זה”, מסרו אז. ההסכם לפרויקט “מארחים ניצול שואה” מהווה הוכחה לכך שבעיתון “ידיעות אחרונות” מוכרים תוכן מערכתי, טענה שהוכחשה עד כה.

תגובות:

אבי בן זיקרי, יועץ התקשורת לשר הרווחה אישר בשיחה עם וואלה! ברנז’ה כי קמפיין התדמית של משרד הרווחה הגיע כיוזמה של העיתון וכי אושר ללא מכרז. דוברת “יש עתיד” הדר אלוני סרבה למסור תגובה מטעם המפלגה לטענות והפנתה לקבלת תגובות ממשרדי האוצר והרווחה.

ממשרד הרווחה נמסר לוואלה! ברנז’ה בתגובה כי “משרד הרווחה רואה חשיבות רבה לכך שאף ניצול שואה לא ישאר לבד בחג, המשרד קורא לכל עם ישראל להצטרף לתוכנית של המשרד ולארח בביתם ניצולי שואה בחג הקרב ובא”. לעניין השת”פ עם העיתון אמרו במשרד הרווחה כי “יוזמה זו של ידיעות אחרונות היא יוזמה ברוכה והמשרד שמח להצטרף אליה”. תגובת משרד האוצר לדברים טרם התקבלה.

מ“ידיעות אחרונות” נמסר בתגובה: “מערכת ‘ידיעות אחרונות’ אינה מעורבת בהסכמים מסחריים של מחלקת השיווק. כל התכנים שמתפרסמים בעמודי העיתון הם באחריות המערכת ועל פי שיקול דעתה בלבד”.

יום לאחר מכן כותב יובל גורן במעריב:

גורמי רווחה יוצאים נגד הקמפיין למען הקשישים

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/500/811.html

משרד הרווחה השקיע 250 אלף שקל בקמפיין המעודד לארח ניצולי שואה בחג.

מנגד, גורמי מקצוע בכירים טוענים: “בכסף הזה היה אפשר לדאוג להם לאורך זמן”

יובל גורן | 20/8/2013 8:25

תגיות:  רווחה,ניצולי שואה,ידיעות אחרונות

כ-10,000 ניצולי שואה עריריים מתגוררים בארץ, ורבים מהם סובלים מבדידות, הזנחה ועוני. הקמפיין התקשורתי שאליו ייצא בימים הקרובים משרד הרווחה, מעל דפי העיתון “ידיעות אחרונות”, בעלות של כרבע מיליון שקל, אולי ייתן להם מענה בערב החג, אך את הבעיה הגדולה יותר נראה שהוא לא יצליח לפתור.

“הבדידות שלהם לא תפחת”. ניצולי שואה בהוסטל צילום: נאור רהב

“חבל על הכסף, היה אפשר לעשות דברים ביצועיים ולהגיע באמת לניצולים הבודדים בקהילה”, אומרים באיגוד העובדים הסוציאליים. מבדיקת מכון “ברוקדייל” שנערכה בשנת 2009 עלה כי בישראל חיים כ-10,000 ניצולי שואה עריריים, כאשר רבים מהם מתגוררים בבתי אבות ובמוסדות.

כעת, רגע לפני החגים, כשהתורים בפתחי עמותות הסיוע במזון מתחילים להתארך, וערב כניסתו לפועל של הקיצוץ הרוחבי בקצבאות הילדים, החליטו בלשכתו של שר הרווחה לצאת לקמפיין תקשורתי בשם “מארחים ניצול שואה בחגי תשרי”, בעלות 250 אלף שקל, בשיתוף עם עיתון “ידיעות אחרונות”. כאשר על פי הפרסום אתמול באתר “וואלה”, מטרתו לעודד אנשים לארח ניצולי שואה בערב החג.  עם זאת, על פי הערכות גורמי מקצוע בכירים, ועל פי בדיקות של ארגונים מרכזיים, רק מאות בודדות של ניצולי שואה עריריים יביעו עניין באירוח בערב החג אצל משפחה שאינם מכירים, בסביבה שאינה מוכרת להם.

גורמים רבים בתחום הרווחה נדהמו אתמול לשמוע על המהלך שיצא מבית מדרשו של שר הרווחה מאיר כהן, שגובש בין יועץ התקשורת של השר לבין העיתון. “הכוונות של השר בוודאי טובות, אבל ב-250 אלף שקל היה אפשר לממן אירוח של ניצולים בבתי אבות של משרד הרווחה, בחברת אנשים שנמצאים במצבם, בהשגחה מקצועית, ולא רק לערב החג אלא לתקופה ארוכה, מה יקרה במוצאי החג כשהם יישבו שוב לבד בבית?” אומרת יו”ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק.

“עם הכסף הזה היה אפשר לתת מלגות לסטודנטים שיגיעו לבתי הניצולים, לסבסד קבוצות מתנדבים שמופעלים על ידי לשכות הרווחה או ארגוני סיוע, להרחיב את פרויקט’קפה אירופה’ מתל אביב לערים אחרות בארץ.

“מניסיוננו, השיטה של להוציא כסף לעיתונות לא תקדם שום דבר, ובוודאי על פרויקט נקודתי שיש ספק גדול ביכולת שלו להביא לתוצאות ארוכות טווח או להפחית באמת את הבדידות של האנשים הללו. אולי זה עושה פרסום למשרד”.

זאת ועוד, מבדיקת nrg מעריב עולה כי פרויקטים כאלו נערכים כבר שנים על ידי העובדים הסוציאליים ועובדי משרד הרווחה, שמדי שנה מנסים לחבר בין ניצולי שואה עריריים ובין גופים שיארחו אותם בחגים.

“בזבוז כספי הציבור שעולה מהסיפור הזה פשוט מזעזע, אני לא מבין איך קמפיין כזה בכלל מאושר על ידי הגורמים המוסמכים”, אמר אתמול גורם בכיר לשעבר במשרד הרווחה. “העובדים במשרד כבר חיברו לא פעם בין ניצולים לגופים והיו ניסיונות לחבר אותם גם למשפחות, אבל לקחת רבע מיליון שקל מתקציב המשרד כדי לפרסם את זה?”

לעומת משרד הרווחה, ועל רקע הגזירות הכלכליות והקיצוץ בקצבאות הילדים, החליטו בקרן לידידות להעניק לקראת ערב החג כרטיסים מגנטיים לרכישת מזון בשווי 500 שקל ל-6,300 משפחות חד-הוריות המתגוררות בדירות הדיור הציבורי. כמו כן, ילדיהם יקבלו מהקרן 4,000 ילקוטים לבית הספר, כמו גם כרטיסים לרכישת ביגוד ברשת פוקס בשווי 300 שקל שיועברו ל-7,000 ילדי פנימיות רווחה ברחבי הארץ.

במשרד הרווחה סירבו להתייחס לידיעה ומסרו בתגובה: “משרד הרווחה רואה חשיבות רבה לכך שאף ניצול שואה לא יישאר לבד בחג. המשרד קורא לכל עם ישראל להצטרף לתוכנית של המשרד ולארח בביתם ניצולי שואה בחג הקרב ובא. יוזמה זו של’ידיעות אחרונות’ היא יוזמה ברוכה, והמשרד הצטרף אליה בשמחה”.

בתגובה לפרסומים נמסר מ”ידיעות אחרונות”: “מערכת ידיעות אחרונות’ אינה מעורבת בהסכמים מסחריים של מחלקת השיווק. כל התכנים שמתפרסמים בעמודי העיתון הם באחריות המערכת ולפי שיקול דעתה בלבד.

Print Friendly, PDF & Email
  Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות