הוסטל חוסים בית דפנה בחולון של משרד הרווחה 3 חוסים נפטרו מהרעלת מזון 30 חוסים אושפזו לאחר שלקו בהרעלת קיבה

Spread the love

הוסטל בית דפנה, הנמצא בחולון תחת פיקוח משרד הרווחה – כרטיס ביקור 2022: הרעלת חוסים במזון מקולקל, זלזול בחיי חסרי ישע, הפקרות ופשעים נגד האנושות כלפי המוחלשים בחברה הישראלית

עוד טיוח מזעזע של משרד הרווחה, לאחר מותם של 3 חוסים במעון בית דפנה הנמצא בחולון ואשפוז 30 חוסים בבית חולים וולפסון מהרעלת קיבה. ליקויים חמורים התגלו על ידי משרד הבריאות במטבח המעון שנסגר כשלא היה שם פיקוח: זוהמה, מזון רקוב ומקולקל שאינו ראוי למאכל אדם, מקקים, ג’וקים, וצואת עכברים, ריח צחנה מבחיל, וכלים מזוהמים.

3 חוסים מתו מאכילת מזון מקולקל, שליש מהדיירים אושפזו בבית החולים כשהם סובלים מהתייבשות עקב הקאות ושלשולים, בגלל זיהום במזון.

מחוץ למעון בית דפנה הדליקו פעילים נרות זיכרון: “הזנחה ארוכה והיעדר פיקוח במוסדות לבעלי מוגבלויות

לריסה סיונובה, שאחיה חוסה במוסד בית דפנה, הגיע למעון בשעת לילה מאוחרת בעקבות הדיווח על הרעלת מזון לחוסים, וביקשה לראות את אחיה, כשהיא ממררת בבכי: “זה אחי היחיד. אין לי אמא או אבא. רק הוא נשאר לי”. שומר המוסד מאפשר לה להיכנס פנימה.

משרד הבריאות הודיע שיחקור את האסון שאירע במעון “בית דפנה” לבעלי מוגבלויות בחולון – שנגרם מהרעלת מזון שהביאה למות 3 דיירים – אך שעות לאחר חשיפת מה שעשוי להתברר כמחדל חמור מתבררים פרטים חדשים: 30 מתוך 100 הדיירים במעון סבלו משלשולים ומהקאות והגיעו לאישפוז בבית חולים וולפסון.

אתמול, הודיע משרד הרווחה על האירוע השגרתי המתרחש במעונות תחת פיקוח משרד הרווחה: בלילה שבין שבת לראשון החלו כמה דיירים במעון, שמופעל על ידי רשת בית אקשטיין, לחוש ברע ולסבול משלשולים. בעקבות כך ערכה רופאת המעון בדיקה של הדיירים. הצוות הרפואי לקח מדדים מאחת הדיירים, וזמן קצר לאחר מכן היא כאמור איבדה את הכרתה.

צוות של מד”א שהוזעק למקום בליווי המשטרה ניסה לבצע בה ניסיונות החייאה שלא צלחו ונקבע מותה. במקביל, פונו דיירים נוספים לבית החולים וולפסון – ואתמול בבוקר נפטרו שניים מהם.

צוות של משרד הבריאות גילה ליקויים חמורים במטבח, ובעקבות זאת הוא נסגר. המטבח, תופעל על ידי צוותים פנימיים של “בית דפנה”. משרד הרווחה הוא הגורם האחראי על התנהלות מעון בית דפנה כולל על התזונה בו – בעוד משרד הבריאות אחראי על מה שמוגדר כ”תברואה”, ומקיים בקרה במקום אחת לשנה.

מנכ”לית משרד הרווחה והביטחון החברתי, סיגל מורן הנחתה להקים ועדת בדיקה להתנהלות מעון בית דפנה.

סיגל מורן מנכ"לית משרד הרווחה מינוי פוליטי של מאיר כהן שר הרווחה, טיוח פשעי משרד הרווחה בהזנחת חוסים תחת פיקוחם
סיגל מורן מנכ”לית משרד הרווחה מינוי פוליטי של מאיר כהן שר הרווחה, טיוח פשעי משרד הרווחה בהזנחת חוסים תחת פיקוחם
סיגל מורן מנכ"לית משרד הרווחה מינוי פוליטי של מאיר כהן שר הרווחה, טיוח פשעי משרד הרווחה בהזנחת חוסים תחת פיקוחם
סיגל מורן מנכ”לית משרד הרווחה מינוי פוליטי של מאיר כהן שר הרווחה, טיוח פשעי משרד הרווחה בהזנחת חוסים תחת פיקוחם

בבית דפנה מתגוררים כ-100 דיירים חלקם עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברמות תפקוד שונות. כולם זקוקים לתמיכה מרובה, חלקם סיעודיים וחלקם סיעודיים מורכבים שתלויים לחלוטין בעזרת הזולת. כל הדיירים בגירים.

משרד הרווחה לא מעדכן את משטרת ישראל על מות שלושת החוסים ואשפוז 30 דיירים כתוצאה מהרעלת מזון

על פי הוראת משרד הרווחה לא נפתחה חקירה במשטרה על מות החוסים והרעלת החוסים שאושפזו. זמן קצר לאחר הודעת משרד הרווחה על האירוע נטען במשטרה כי היא לא קיבלה דיווח על האסון והתעדכנה עליו רק מהתקשורת, אף שצוות משטרתי הגיע למקום באותם רגעים ראשונים בלילה שבין שבת לראשון. בהמשך הערב הגיעו למעון צוות של שוטרים, אולם אלו נמנעו מלומר אם פתחו בחקירה לבירור הנסיבות.

לריסה סויונובה, שאחיה בן ה-52 מתגורר בהוסטל, אמרה שנודע לה על החשד להרעלת מזון מהדיווחים בתקשורת. היא הגיעה נסערת לבית דפנה כדי לבחון את שלום אחיה: “אני אשתגע אם יקרה למשהו לאח שלי, זה הילד שלי. אין לי אמא, אין לי אבא. הוא הגיע לכאן לאחר שהיה חודש ימים בבית”. כבר בשער הכניסה דאג השומר לומר לה שמצבו טוב. 

לכניסה למעון בחולון הגיעו גם נשים שהדליקו שם נרות זיכרון והזדהו כפעילות “התנועה לעצמאות“, שקוראת לחיים עצמאיים בתוך הקהילה של בני אדם עם מוגבלות. אחת מהן, נעמה לרנר, זעמה על האופן שבו נוסחה הודעת משרד הרווחה:

“לא יכול להיות שמשרד הרווחה מוציא הודעה שמדובר בשלושה אנשים ורומז שמדובר באנשים עם בעיות רפואיות קשות. זו כבר הסרת אחריות מסוימת”.

אם לנערה בת 18 עם צרכים מיוחדים, שאינה דיירת במעון, הגיעה גם היא למקום מביתה ברמת גן וכתבה על בד לבן בצבע אדום את המילים: “החיים שלהם לא הפקר“. היא אמרה שהגיעה לזעוק את קולם של “השקופים”, והוסיפה גם היא כי הפתרון הוא “לעשות שיהיו להם חיים טובים יותר בקהילה. אדם שנמצא פה עולה למדינת ישראל משהו כמו 20,000 שקל לחודש. תנו למשפחות ואוצ’רים ויהיו להם חיים מדהימים בחוץ. אל תתנו למפעילים שרואים רק את שורת הרווח שלהם”.
אם מודאגת שהגיעה למעון כדי לראות את בתה בת ה-35 שחוסה בו כבר שמונה שנים לא הורשתה להיכנס. “שמעתי בחדשות ששלושה נפטרו במעון של הבת שלי, אני מתקשרת ומתקשרת ואף אחד לא עונה. אף אחד לא סיפר לנו מה קרה, אני מאוד דואגת לבת שלי”. האם התעקשה להיכנס, ולבסוף אושר לה לעשות זאת. “מזל שבסוף השבוע היא הייתה אצלי בבית ולא אכלה את האוכל במעון”.

מעון בית דפנה חולון “תוצר של הזנחה ארוכה”

ארגון “בזכות – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות”, מסר: “כשלי תברואה במטבח לא נולדים ביום אחד, הם תוצר של הזנחה ארוכה ושל היעדר פיקוח במוסדות לאנשים עם מוגבלות. מעל הכול, זהו סימפטום של הכשל המערכתי הטמון במוסדות. במקומות מנותקים, סגורים ורחוקים מהעין הציבורית, בהם איש אינו שומע ואינו ער למתרחש, קל להעלים עין מכשלים למיניהם. למרות הבטחות חוזרות, משרד הרווחה אינו מצליח לפקח על מה שקורה בהם.
“האסונות מתפרסמים חדשות לבקרים. במוסדות, שלומם ובריאותם של הדיירים נפגעים כדבר שבשגרה. האם מישהו היה עובר לסדר היום על מוות נוראי של שלושה אנשים בכל מקום אחר, שאינו מוסד? משרד הרווחה התחייב לפעול לצמצום המוסדות בישראל. אנו דורשים ממשרד הרווחה לפעול לאלתר לסגירת המוסד ‘בית דפנה’, ולהכין באופן בהול תוכנית לסגירת כלל המוסדות בישראל וליצירת מענים שיאפשרו חיים עצמאיים ובטוחים בקהילה עבור כל אדם עם מוגבלות. רק חיים בקהילה יבטיחו לאנשים עם מוגבלות בישראל חיים של בטחון, כבוד, שוויון ובחירה”.

ממעון בית דפנה נמסר בתגובה: “מרגע קבלת ההודעה הראשונית בהקשר לאירוע, פועלת החברה בשיתוף ותיאום עם גורמי המקצוע המוסמכים של משרד הרווחה והבריאות על מנת לאתר את הסיבה לאירוע המצער. בשלב ראשון ומיידי, נסגר המטבח הקיים והמזון מסופק לדיירים על ידי ספק חיצוני. החברה מתנהלת בשקיפות מלאה ושיתוף פעולה מלא של כל גורמי המקצוע הנדרשים”.

מדלים נרות מחוץ להוסטל בית דפנה חולון לזכרם של 3 החוסים שנפטרו מהרעלת מזון. צילום: נדב אבס ודנה קופל
מדלים נרות מחוץ להוסטל בית דפנה חולון לזכרם של 3 החוסים שנפטרו מהרעלת מזון. צילום: נדב אבס ודנה קופל
מדלים נרות מחוץ להוסטל בית דפנה חולון לזכרם של 3 החוסים שנפטרו מהרעלת מזון. צילום: נדב אבס ודנה קופל
מדלים נרות מחוץ להוסטל בית דפנה חולון לזכרם של 3 החוסים שנפטרו מהרעלת מזון. צילום: נדב אבס ודנה קופל

 

Print Friendly, PDF & Email

לורי שם טוב

עיתונאית הסוקרת רווחה, עוולות המבוצעות על ידי שופטים נגד אזרחים, וניצול לרעה של עובדות סוציאליות את תפקידן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות