מחוז הפייק ניוז משטרת מחוז ירושלים שתלה ראיות ותפסה אותם – מציאת רובה M-16 שהושתל במהלך חיפוש בביתו של תושב עיסאוויה סאמר סלימאן

Spread the love

מחוז הפייק: עוד שתילת נשק, אמצעי לחימה וסמים בסדרת הטלוויזיה

אחרי ה-M-16 בעיסאוויה מתברר כי בביתו של תושב שועפט פואז דבש, הושתל אקדח.

לדבריו, החיפוש לווה גם בהשפלה: “הפשיטו את אשתי ואמה מול בנותיי הקטנות והמבוהלות”. חברו מג’ד שיכה, נפל גם הוא קורבן לשתילת נשק שסיכנה את חייו: “בכפר חשבו שאני משת”פ והיכו אותי”.

ישי פורת, 09.08.19 , ynet

פייק רודף פייק בסדרה שמפארת את משטרת ירושלים: ככל שחולפים הימים כך נחשפים עוד ועוד מקרים של סצנות בעיתיות בסדרה “מחוז ירושלים” ששודרה בכאן 11, ומתארת את עבודת משטרת ירושלים. במקרה או שלא במקרה, הקטעים המביכים התרחשו במזרח העיר. אתמול התבררו מקרים נוספים של השתלת נשק וגם של סמים.

הפרשה נחשפה בעיתון “הארץ”, בפרסום על מציאת רובה M-16 שהושתל במהלך חיפוש בביתו של תושב עיסאוויה סאמר סלימאן. אתמול התברר שהוא איננו היחיד שנפל קורבן לפייק דוקו. צילומי הסדרה מציגים גם פשיטה על ביתו של פואז דבש, תושב מחנה הפליטים שועפט המחזיק בתעודת זהות כחולה. “נכנסו שוטרים, אמרו שיש אצלי נשק והפכו את הבית כשאני יודע שאין אצלי כלום”, סיפר.

גם במקרה זה, משלא נמצא דבר השתילו השוטרים בדירה אקדח תקני. צילומי הסדרה תיעדו אותם מטפסים לעליית הגג, ובעזרת כלבת גישוש “מוצאים” את הנשק.

דבש (47) מספר שהחיפוש לווה בהשפלת משפחתו: “הכניסו את התאומות שלי בנות החמש לחדר עם אשתי ואמא שלה. הפשיטו את הנשים עד התחתונים מול העיניים של הילדות, שהיו בפחד גדול”. כמו בהשתלה בעיסוויה, גם דבש קיבל בסוף החיפוש מסמך משטרתי שלפיו החיפוש לא העלה דבר (צעד המקובל במקרים שכאלה).

כשהסדרה הוקרנה פניו אמנם טושטשו, אבל חבריו זיהו אותו. “ראינו אותך בטלוויזיה”, אמרו לו. הוא צפה ונחרד מהתמונות המזויפות. דבש שעבד שנים במטבח ביד ושם ופרש לאחרונה, סיפר שבמסגרת עבודתו הגיש כיבוד לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרים ולח”כים שביקרו במקום.

לדבריו, לאחר הפרסום בטלוויזיה תהו במחנה הפליטים מדוע הוא לא נחקר ונעצר, וחשדו שהוא משתף פעולה עם ישראל – חשד שהעמיד את חייו בסכנת חיים, שכן ידוע כיצד הפלסטינים נוהגים במקרים שכאלה.

חברו למחנה הפליטים מג’ד שיכה (24) נפל גם הוא קורבן להשתלה הסדרתית. “הגיעו המון שוטרים עם כלבים לבית שלי והפכו הכול”, הוא סיפר. גם במקרה זה, לאחר שלא נמצא דבר, השתילו השוטרים בביתו נשק “שהתגלה” כביכול במהלך החיפושים.

גם הוא הופתע לראות את עצמו בסדרה, גם עליו מסתובבות שמועות שהוא משתף פעולה עם ישראל וזאת משום שלא נעצר ולא נחקר. לדבריו, לפני כמה שבועות פרצו כמה תושבים לביתו והיכו אותו. “אני מפחד להסתובב בשכונה. הולך ללימודים באוניברסיטה, חוזר – ונסגר בבית”, סיפר.

אתמול פרסם רן בוקר לראשונה ב-ynet כי גם תושב הכפר צור-באהר אחמד עליאן נפל קורבן למזימה דומה: צו חיפוש, השתלת נשק, צילומים בסדרה שחשפו אותו וסיכנו את חייו משום שחשדו שהוא משת”פ מכיוון שלא נעצר. פניו אמנם טושטשו, כמו של היתר, אבל למרות זאת זוהה.

בסצינה מזויפת אחרת קיבלו השוטרים מידע על סוחר סמים לכאורה. בצילומים הם נראים עוצרים אותו כלצידו שק עם סמים, שהושתל לצורך הצילומים.

בתאגיד השידור הציבורי “כאן” החליטו אתמול להפסיק לאלתר את כל העבודה המשותפת עם “קודה”, חברת ההפקות של הסדרה. “מועצת התאגיד רואה בחומרה רבה את השתלשלות האירועים הקשורים בהפקת סדרת הדוקו-ריאליטי ‘מחוז ירושלים’ וקיימה בירור ודיון מעמיקים בנושא”, נמסר מהתאגיד כאן, “כל מה שאירע בפרשה נוגד את מהות תאגיד השידור הציבורי ואת ערכיו הבסיסיים. מדובר בהתנהלות בזויה, הנוגדת לחלוטין את האחריות הגדולה המוטלת על השידור הציבורי ועל העוסקים בו, ונוגדת את ההכרח שבאמינותו. מדובר בבגידה באמון הציבור ובאמון תאגיד השידור הישראלי. בתאגיד אין מקום ואין כל סובלנות לשקרים לציבור ולהפללת אנשים חפים מפשע. ידע כל מי שעובד למען השידור הציבורי כי עליו להתייחס ביראת קודש לכללי האתיקה”. ממשטרת ישראל נמסר: “בעקבות בדיקת הטענות שהועלו בנוגע לסדרה ‘מחוז ירושלים’, הוחלט במשטרה על ביצוע תחקיר לבחינת הנושא, לרבות התנהלות של המשטרה מול גורמי חברת ההפקה בשטח ובשלב עריכת התכנים. כפי שציינו, אנו מצרים על כל פגיעה שגרמה הסדרה למאן דהוא. אי לכך ובהתאם לזאת, עד להשלמת התחקיר ובדיקת כלל הטענות לא נתייחס לגופם של אירועים”.

סערת “מחוז ירושלים”: “פשטו על ביתי והציגו מצג שווא של מציאת נשק”

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5565457,00.html

ל-ynet נודע כי אחמד עליאן, תושב צור באהר שבמזרח ירושלים, טען כי שוטרים פשטו על ביתו בצילומים אך לא מצאו דבר. לדבריו, בסדרה חוברו קטעים שהציגו מצג שווא של מציאת נשק בבית. עורכי דינו פנו למח”ש: “אם נמצא נשק בביתו ולא נעצר – ייתפס כ’מלשן’, חייו בסכנה”.

אחמד עליאן. טוען לעוד מצג שווא של משטרת מחוז ירושלים שתלה בביתו נשק
אחמד עליאן. טוען לעוד מצג שווא של משטרת מחוז ירושלים שתלה בביתו נשק

פרשת סדרת הטלוויזיה “מחוז ירושלים” הולכת ומסתעפת: אחמד עליאן, תושב מזרח ירושלים, טוען כי בסדרה הוצג מצג שווא נוסף של תפיסת נשק, שאירע לכאורה בביתו. לדבריו, בקטעים בסדרה אפשר לזהות את פניו, מה שעלול לסכן את חייו. עליאן סיפר ל-ynet כי הנשק שמצאו השוטרים נמצא בכלל במקום אחר, בעוד שבסדרה נטען כי מדובר בחצר ביתו. עורכי דינו הגישו תלונה בנושא למחלקה לחקירות שוטרים.

לפני כמה חודשים, במהלך צילומי הסדרה עבור ערוץ כאן, הגיעו שוטרים לביתו של עליאן בשכונת צור באהר שבמזרח ירושלים כדי לחפש בו אמצעי לחימה. “אנחנו מגיעים לגולת הכותרת שלנו, מעצר של בחור פעיל חמאס”, נאמר בתדרוך לשוטרים לפני החיפוש בבית. “לפי המידע שבידינו הוא מחזיק מספר כלי נשק”.

עליאן סיפר ל-ynet: “הם הציגו לנו אישור כדי להיכנס ולבית ונכנסו אליו, בדקו אותו עד ארבע בבוקר וסיימו את החיפוש”. לדבריו, “היו שם צלמים. הם לקחו אותי לחקירה עד עשר בבוקר, אמרו לי שלא מצאו כלום ושחררו אותי לבסוף למעצר בית של חמישה ימים. מבחינתי נגמר הסיפור”. עליאן הוסיף כי “אחרי כמה חודשים שודרה הסדרה בטלוויזיה. ראינו את הווידאו ואמרנו ‘זו השכונה שלנו, הבית שלנו, מבפנים ומבחוץ’. רואים אותי מדבר עם השוטרים וטשטשו את הפנים שלנו, עד כאן הכל בסדר”.

“כשעליתי על הגג ראו את כל הפנים שלי, מה שגרר טלפונים מהחברים שלי ששאלו ‘מה אתה עבריין?'”, סיפר עליאן. “בסוף רואים את המשטרה מוצאת תיק עם נשק – וזה בכלל לא הבית שלי. אם מצאו את הנשק בבית שלי, למה שישחררו אותי אחרי כמה שעות? הדביקו קטע כאילו שזה הבית שלי, בעוד שבסדרה אומרים שהנשק נמצא בעיסאוויה”.

כאמור, ביום שלישי האחרון הגישו עורכי דינו של עליאן, וליד כביב ומוחמד ראחל, תלונה למח”ש בעקבות העוול שנגרם לו לדבריו. “הנכם מתבקשים לפתוח בחקירה מיידית נגד כל איש משטרה שידו נטלה חלק בצילומי הסדרה (מחוז ירושלים), אשר במהלכה נחשפו פניהם של מושאי החיפוש, כאשר בזדון ובאופן חסר אחריות נטען כי בבית מושאי החיפוש נמצאו נשקים – על אף שלפי דו”ח החיפוש לא נמצא דבר”, נכתב בתלונה.

“מדובר במעשה חמור מאוד ומכאן דחיפות העניין. בימים הקרובים תוגש תלונה סדורה שמפרטת נכונה את נסיבות המקרה. אין להקל ראש בחומרת דבר הפרסום השגוי החוטא למציאות. כידוע לכולם חשוד שבביתו נמצא נשק ולא נעצר על-ידי המשטרה ייתפס בעיני החברה הסובבת אותו כ’מלשן’ וכבוגד דבר שיכול לסכן את חייו ואף ולגזור עליו חרם חברתי”, נכתב עוד. “לדברי מרשי, חייו נמצאים תחת סכנה ואיום ממשי שכן במספר הזדמנויות הופנו כלפיו אמירות בעלות אופי מאיים ומסכן חיים וזאת על רקע המסקנה שנוצרה בלבו של ציבור שלם שהולך שולל אחר פרסום שגוי ומטעה”.

Print Friendly, PDF & Email

לורי שם טוב

עיתונאית הסוקרת רווחה, עוולות המבוצעות על ידי שופטים נגד אזרחים, וניצול לרעה של עובדות סוציאליות את תפקידן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות