התוצרת של משרד הרווחה פנימיית כנף של אהבה: 10 שנות מאסר לצעיר שדקר למוות את אדיר רוהקר (16) ז”ל בגלל פרוסת לחם משפחתו של רוהקר זועמת: “זה רצח, המוסד והמדריכים לא נתנו את הדין” ת”פ 55300-02-18

Spread the love

10 שנות מאסר לצעיר שדקר למוות את אדיר רוהקר (16) במוסד “כנף של אהבה” בפיקוח משרד הרווחה, בגלל ויכוח על פרוסת לחם. משפחתו של רוהקר זועמת: “זה רצח, המוסד והמדריכים לא נתנו את הדין”.

אדיר רוהקר, נשלח למוסד בהוראת משרד הרווחה, ובשל חוסר יכולתם של הוריו להתמודד עם לשכת הרווחה נגדם.

בית המשפט המחוזי לנוער בבאר שבע התיר היום (ג’) לפרסם כי 10 שנות מאסר נגזרו על צעיר שהורשע בהריגתו של הנער אדיר רוהקר בן ה-16 מאופקים בזמן שהיה בן 17. הצעיר דקר את רוהקר בתחילת פברואר 2018 במעון “כנף של אהבה”, פנימייה לילדים בסיכון הממוקמת במושב רווחה שליד קריית גת, בפיקוח משרד הרווחה. חקירת האירוע העלתה כי הוא הרג את רוהקר על רקע פרוסת לחם שנזרקה לפח.

על פי הכרעת הדין, בראשית שנת 2018, עת שהו השניים בפנימייה, הם התקוטטו ביניהם. במהלך הקטטה, לקח הנאשם סכין, וחרף ניסיון הפרדה בין השניים, דקר את רוהקר בצווארו, דקירה אחת שהובילה למותו. טענת הנאשם כי פעל מתוך הגנה עצמית נדחתה על-ידי בית המשפט. עם זאת, סנגורו ביקש להקל עמו בעונש, שכן רוהקר היה זה שנכנס למטבח והתקוטט עמו.

בשלב הטיעונים לעונש, הפנתה עו”ד יעל לויה-פינק מפרקליטות מחוז דרום את בית המשפט לפסיקה של בית המשפט העליון, שלפיה יש צורך במיגור תופעת “תת-תרבות הסכין”, שבמסגרתה עושים צעירים שימוש בכלי משחית בתגרות אלימות ולשם פתרון סכסוכים, כאשר הדברים נכונים ביתר שאת במקרה של תוצאה קטלנית. הפרקליטות ביקשה להטיל על הנאשם עונש חמור של בין 12 ל-17 שנות מאסר, אולם כאמור, בית המשפט גזר עליו 10 שנות מאסר בלבד.

בית המשפט המחוזי לנוער קבע כי “חובתו לתת ביטוי הולם לפגיעה המיותרת בחייו של נער צעיר בשל זוטי דברים, התנהגות זו של הסלמת אירוע, תוך שימוש בנשק קר, אינה מקובלת ויש להוקיעה בכל דרך“.

מלבד עונש המאסר, נגזר על הצעיר גם עונש מאסר על תנאי ופיצויים להוריו של רוהקר בסך של 50 אלף שקלים.

צוין כי במקביל, מנהלים הוריו של רוהקר תביעה אזרחית נגד משרד הרווחה. הם דורשים לקבל ממנו פיצויים בסך שמונה מיליון וחצי שקלים. לטענת ההורים, מדריכי הפנימייה הפרידו בין הנאשם לבין בנם זמן קצר לפני שנדקר למוות, אך במקום להישאר ולפקח, עזבו את המקום. מחקירת האירוע עלה שהקטטה בין השניים התחדשה, ובמהלכה נדקר אדיר למוות. התיק נמצא בשלבים אלה בהליך גישור בין הצדדים.

אביו של אדיר ז”ל, שמעון, אמר בתגובה כי “חשבתי שהוא יקבל יותר מעשר שנים, מבחינתנו זה רצח. אני חושב שישנם אנשים ששותפים לרצח הזה – המוסד החינוכי עצמו והמדריכים שלא היו שם. אנחנו כואבים מאוד את העובדה הזו. הם לא נתנו את הדין על המוות של אדיר. אם הם היו שם אפשר היה למנוע את מה שקרה. אדיר היה הילד היחיד שלנו, לאחר שאיבדנו ילד לפני כ-18 שנה”.

עורך דינם של הוריו של רוהקר, עו”ד דוד מנע, מסר בתגובה: “אין לקחת את חייו של אדם. היד לא צריכה להיות מהירה על הסכין. התביעה האזרחית נגד משרד הרווחה עודנה מתנהלת. אנו רואים בהכרעת הדין כמה גדול היה המחדל של משרד הרווחה, שהמדריכים יצאו לעשן ולא היו במקום. הייתה ביקורת על כך שבחדר האוכל במטבח היה רק פתח אחד”.

שמעון רוהקר עם תמונת בנו אדיר רוהקר ז"ל. צילום: חיים הורנשטיין
שמעון רוהקר עם תמונת בנו אדיר רוהקר ז”ל. צילום: חיים הורנשטיין
דמו של אדיר רוהק ז"ל בפנימיית כנף של אהבה. לא היה מדריך באיזור לעצור את הרצח. תמונה: דוברות המשטרה
דמו של אדיר רוהק ז”ל בפנימיית כנף של אהבה. לא היה מדריך באיזור לעצור את הרצח. תמונה: דוברות המשטרה
כפר הנוער כנף של אהבה בפיקוח משרד הרווחה. אין מדריכים ואין פיקוח על הנערים. תמונה: רועי עידן
כפר הנוער כנף של אהבה בפיקוח משרד הרווחה. אין מדריכים ואין פיקוח על הנערים. תמונה: רועי עידן

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5648148,00.html

ראו:

חמישה חודשים אחרי שאדיר רוהקר נהרג בפנימיית “כנף של אהבה” בדרום, הוחלט לסגור את המוסד החינוכי. אבי הנער שנדקר למוות: “זה מעט מדי כי לא עשו מספיק כדי להציל את אדיר, ומאוחר מדי כי הבן האהוב באדמה”

 

55300-02-18

Print Friendly, PDF & Email

אדם

כתב לענייני משפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות