השוטרת מעיין צורף הפסידה בתביעת לשון הרע נגד רוני אלשיך – לא הוכיחה שאמר עליה שהיא עבריינית סע”ש 8182-04-17

Spread the love

השוטרת מעין צורף הפסידה בתביעת לשון הרע אותה הגישה נגד רוני אלשיך, לטענתה כינה אותה “עבריינית” בדיונים סגורים במטה הראשי של המשטרה. לצורף לא היו הוכחות שהוא באמת אמר את זה, והיא הפסידה במשפט. השם שלה פורסם כ”פלונית” והוחסה תחת מלבן שחור, אבל כשפתחנו את הקובץ, המלבן השחור זז וראינו את שמה.

מעיין צורף נגד רוני אלשיך רב ניצב סע"ש 8182-04-17
מעיין צורף נגד רוני אלשיך רב ני”ש 8182-04-17

מדובר בפרשה עסיסית המעידה על הריקבון במשטרה, שם שוטרים שוכבים עם שוטרות, בוגדים אחד עם השני, השוטרות מקיימות יחסי מין עם שוטרים בכירים בעלי כוח, לשם קידום. הבדיחה היא שדווקא השוטר המפכ”ליסט יוחנן דנינו שהבטיח לסלק את השוטרים החרמנים, התגלה כחרמן לא קטן בעצמו עם פילגש אותה ביקר “ביקורים ליליים” וקרא לה “נסיכתי”.

ב 17/12/2015 אילנה דיין עשתה על מעיין צורף כתבת תחקיר: צורף התלוננה שבהר החוצבים ב 2011 רוני ריטמן ניסה לנשק אותה בכוח, וצלצלה ליוחנן דנינו ואמרה לו לא למנות את ריטמן לראש יחידת לה”ב. היא גם הקליטה את השיחה עם דנינו.

יוחנן דנינו רדף שוטרים על חרמנות מינית ובעצמו החזיק נערת שעשועים לילית
יוחנן דנינו רדף שוטרים על חרמנות מינית ובעצמו החזיק נערת שעשועים לילית

מעיין צורף פנתה לשוטר גיא ניר שהיה המפקד שלה – והתלוננה שראש להב 433 רוני ריטמן הטריד אותה מינית. התברר שהיא שקרנית. המפכ”ל יוחנן דנינו העיד במשטרה לטובתה של מעין צורף ונגד ריטמן. אבל נסלי ברדה ואילנה דיין חשפו שמעיין צורף הייתה הפילגש של יוחנן דנינו – המפכ”ל שהבטיח להדיח את השוטרים החרמנים מהמשטרה. בסוף התברר שדנינו בעצמו היה חרמן לא קטן בכבודו ובעצמו.

סמסים שחשפה אילנה דיין הראו שדנינו כתב למעיין צורף “אהובתי”, “נסיכתי”, “כבר אמרתי לך שאני אוהב אותך”, והיה מגיע לביקורים ליליים אצלה בבית. בחקירות, דנינו אמר שהיתה לו “מערכת יחסים מקצועית” עם מעיין צורף.

כותרת בידיעות אחרונות שיחה עם יוחנן דנינו ומעין צורף על רוני ריטמן
כותרת בידיעות אחרונות שיחה עם יוחנן דנינו ומעין צורף על רוני ריטמן
יוחנן דנינו מסר עדות נגד רוני ריטמן בעניין מעיין צורף למרות שהייתה בת זוגו הלילית
יוחנן דנינו מסר עדות נגד רוני ריטמן בעניין מעיין צורף למרות שהייתה בת זוגו הלילית
רוני ריטמן ראש להב 433 הוא הניצב החשוד בהטרדה - חטף תלונת שווא ממעיין צורף
רוני ריטמן ראש להב 433 הוא הניצב החשוד בהטרדה – חטף תלונת שווא ממעיין צורף
עמי מועלם השוטר שמעיין צורף ביקשה מיוחנן דנינו לסגור איתו חשבון
עמי מועלם השוטר שמעיין צורף ביקשה מיוחנן דנינו לסגור איתו חשבון. לדברי אילנה דיין דנינו התעלם ממעין צורף, לא העביר הלאה את המידע והחליט לקדם את עמי מועלם

בסופו של דבר נפתח תיק פלילי נגד עמי מועלם והוא הורשע.  http://מפקד תחנת מגדל העמק לשעבר הורשע בהטרדה מינית והפרת אמונים  , http://מפקד תחנת מגדל העמק הוצא לחופשה: חשוד שקיים יחסים עם אשת  , http://נשקלת העמדה לדין של קצין משטרה שהתנה סיוע לאשת עבריין במין  , נכתב עליו ש”סגן ניצב עמי מועלם הודה כי קיים קשר עם מתלוננת תוך ניצול פערי המעמדות … בית משפט השלום בחיפה הרשיע בשבוע שעבר את סנ”צ עמי מועלם, מפקד תחנת מגדל העמק לשעבר, בעבירות של הטרדה מינית והפרת אמונים. … מה נסגר עם הריצ’רץ’ של השוטרים?”.

בסוף פנה שי ניצן לדנינו ושאל מה לעשות בעניין מעין צורף, ודנינו אמר לו שלא צריך לערב את מח”ש ואפשר לסגור את זה בתוך המשטרה.

כעבור 5 שנים מעיין צורף התראיינה לקלמן ליבסקינד במעריב ואמרה שהיא מתפרקת.

לפי ליבסקינד: “חמש שנים אחרי, המשטרה ממשיכה לנהל מלחמה אגרסיבית נגד מעין צורף. “מענישים אותי”, אמרה לחברתה, “רוצים שאצטער על העדות שמסרתי. מאותו ערב אומלל שבו החלטתי לספר את האמת, החיים שלי נגמרו”….לאחרונה – כשהיא איננה מיוצגת עוד, אחרי שעורכי דינה התפטרו, וכשאין לה מושג מתי יתחדשו ההליכים המשמעתיים נגדה – שפכה מעין צורף את ליבה באוזני חברה טובה. “אני מתפרקת”, שיתפה אותה. “לפעמים אני פשוט לא יכולה יותר לעמוד בזה. אם היו אומרים לי מתי הסיוט הזה ייגמר, אולי היה לי יעד, לשאת אליו את העיניים. אבל אין לזה תאריך סיום. זה עינוי שפשוט קשה לתאר. משטרת ישראל מענישה אותי כבר שנים. כל יום שעובר הוא חלק מעונש אחד גדול ומתמשך. הם מנסים לגרום לי להצטער על העדות שמסרתי, ועל היום שבו כף רגלי דרכה במח”ש. יש להם עניין להשאיר אותי נאשמת נצחית. חשוב להם שהמורשת שלי לא תהיה של זו שנלחמה נגד מי שפגע בה, והוציאה את האמת לאור, והשיגה בבג”ץ אמירות חשובות כל כך בעניינו, אלא מורשת של נאשמת”.

עוד מדבריה של מעיין צורף בציטוטים של ליבסקינד:  “”הרגע הזה, שבו הייתי צריכה לספר מה עברתי, היה רגע נוראי. כשהם העלו את הנושא, הייתי בהלם. לא ידעתי שהם יודעים על זה. עד אותו יום הקפדתי לא לספר על זה לאיש. רק מתי מעט מהמקורבים אליי ביותר ידעו שקרה משהו. פחדתי. וכשבסופו של דבר החלטתי להעיד ולשתף את החוקרים, ידעתי מה יקרה לי. אמרתי להם את זה. אמרתי להם ‘אני יודעת שברגע שאני אספר לכם את האמת, העדות הזו תהפוך עליי את עולמי, החיים שלי לא יחזרו להיות כמו שהיו, ואני אשלם מחיר כבד”.

“ידעתי שאני אהפוך להיות מי שיוטח בה בוץ. שכל הקריירה שלי, שבניתי בעמל רב ובהשקעה עצומה, בעבודה שאהבתי ושהשקעתי בה את חיי, לא תימשך. ידעתי שאני אצא מהאירוע הזה גם עם תווית של קורבן, וגם – ככל שזה תלוי במקום העבודה שלי – עם אות קין. ידעתי שהחיים הקודמים שלי נגמרו. בדיוק בגלל זה נמנעתי כל השנים מלהעיד, גם על האירוע הזה, וגם על דברים נוספים.

“ואשר יגורתי בא לי. בדיוק. אחד לאחד. כל מה שצפיתי שיקרה – קרה. כל המילים החמות של מח”ש, על כמה שהם ישמרו עליי, ויגוננו עליי ויעטפו אותי – לא נשאר מהן דבר. מאותו ערב אומלל החיים שלי נגמרו. אין יום אחד שאני לא חוששת ממנו. בין אם זה כשאני פותחת עיתון, בין אם זה אחרי אירוע משפחתי, שבו אני צריכה לדאוג שלא תעלה שום תמונה שלי לרשת, כדי שלא יהיה מי שיחפש להפיץ אותה ולפגוע בי.  “במבט לאחור, אם הייתי מקבלת היום שוב זימון ממח”ש, והם היו מבקשים ממני שוב להעיד נגד ריטמן, אני לא חושבת שהייתי מוכנה לעשות את זה עוד פעם. והמחשבה הזו מייסרת אותי”….”לחשוב שכמה שעות אחרי שעברתי את הזוועה הזו, של לשבת במח”ש ולספר מה הוא עשה לי, אני מוצאת את עצמי מקבלת זימון להיחקר כחשודה, זה משהו שאני לא מאחלת לאף אחת לעבור”, סיפרה צ’ לחברתה.

בסופו של דבר הוגש כתב אישום משמעתי נגד מעיין צורף וגיא ניר.  לפי ליבסקינד “כתב האישום המשמעתי שהוגש נגדה (גם נגד תנ”צ ניר), טען שתת־ניצב ניר שהה בביתה מספר רב של פעמים, גם בזמן העבודה. שהיא לא הקפידה על החתמת שעון נוכחות. שהיא שהתה בבית בשעות שלפי דיווחיה הייתה בעבודה (ויודגש: אין שום טענה שהיא עבדה בפועל פחות שעות ממה שנדרש ממנה, או שהייתה לה טובת הנאה כספית כזו או אחרת מן העניין). שהתעכבה במילוי שאלון בדיקה ביטחונית. ושדיברה לא יפה לכמה שוטרים. זהו. נוכח תדרוכים מכוערים שיצאו מהמשטרה ונוכח הניסיון של דוברת המשטרה לצייר אותה באופן משפיל ושלילי, נאלץ ראש מדור דין משמעתי במשטרה להבהיר, כבר לפני ארבע שנים, שאין בכתב האישום שום אזכור ושום טענה, “ולו ברמז, לקשר מיני ו/או לקשר רומנטי” בין ניר למעין צורף”.

להלן הכתבה של נסלי ברדה ואילנה דיין.

 “עובדה” חושפת את הקשר הצמוד בין דנינו לקצינה הזוטרה

בין המפכ”ל לשעבר דנינו למתלוננת בפרשת ריטמן – קצינה בדרגת פקד – התנהלה מערכת יחסים צמודה וארוכת שנים. היא כללה מפגשים מחוץ לשעות לעבודה, כולל בביתה בשעות הלילה, עצות של הקצינה בדבר מינויים וסמסים חמים של השוטר מספר 1 לקצינה הזוטרה: “אהובתי”, “נסיכתי” “מקסימה”

המפכ”ל היוצא יוחנן דנינו, שהדיח ניצבים רבים מהמשטרה בגלל קשרים אסורים שהיו להם עם קצינות ששירתו תחתיו, היה גם הוא בקשר קרוב ובעייתי עם קצינה זוטרה במשטרה – כך חושף תחקיר של התכנית “עובדה” ששודר הערב (חמישי) בערוץ 2. מדובר בקצינה שהייתה אז בדרגת פקד, והיא הקצינה שהתלוננה על הטרדה מינית מצד ניצב רוני ריטמן – מפקד יחידת להב 433 במשטרה, שנמצא בחופשה מאז תחילת הפרשה.

המידע הדרמטי בנוגע לקשר בין השניים, נמצא אצל חוקרי המחלקה לחקירת שוטרים כבר חודשים, עם זאת המידע הזה לא נחקר עד היום. הסוד אולי לא היה מתגלה לעולם, אילולא המערכה האחרונה במצעד הקצינים למחלקה לחקירות שוטרים.

מי שהביא למח”ש את המידע כנגד ניצב ריטמן הוא תנ”צ גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין במטה הארצי. לאחר העברת המידע התלוננה אותה קצינה, פקודה של ניר, נגד ריטמן. במסגרת חילופי ההאשמות בתוך המשולש הזה, הם הובילו להסערה האחרונה במשטרה, וסחפו פנימה את הדמות הרביעית, והבכירה מכולן – את רב ניצב בדימוס יוחנן דנינו. דנינו עצמו התייצב לפני כשבועיים במח”ש וחיזק את גירסת המתלוננת נגד ריטמן – אבל לא סיפר כי גם לו עצמו היה קשר בעייתי עם אותה קצינה. וכך, פרשת רוני ריטמן, עושה רושם, עלולה להפוך מהר מאוד לפרשת יוחנן דנינו.

דנינו והשוטרת הצעירה נפגשים לראשונה כשהוא כבר ראש אגף חקירות – לפני כשמונה שנים. מאוחר יותר כשיעזוב דרומה לתפקיד מפקד המחוז הקשר ביניהם מתחיל להתהדק. קצינים במחוז הדרומי מספרים שהופתעו לראות את השוטרת הצעירה מגיעה מדי פעם, בהזמנת מפקד המחוז – הגם שהיא עצמה שירתה אז ביחידה אחרת, במקום אחר.

את מה שעובר עליה מכאן ואילך, היא מספרת בשלב ראשון רק לשותפי סוד בודדים. הם שומעים שדנינו הזמין אותה לבית קפה ואחר כך לבר, רק הוא והיא. בכל המפגשים האלה היא משתדלת לדבר רק עבודה, אבל מתחילה להבין, לדבריה, שניצב דנינו מכוון למקום אחר לגמרי.

ב-2011 דנינו הוא כבר השוטר מספר אחת, ומערכת היחסים המוזרה – במקרה הטוב, הולכת ומתפתחת – בין המפקח הכללי של משטרת ישראל לבין קצינת משטרה זוטרה. הוא מערב אותה במינויים של קצינים בכירים, מתייעץ, ומעדכן. היא הופכת עבורו מעין יועצת סתרים, מאחורי הקלעים.

אחד מהקצינים שעולה בשיחות ביניהם יותר מפעם אחת – הוא רוני ריטמן. אז מפקדה של אותה קצינה באגף החקירות. כמה חודשים קודם לכן, בתחילת 2011, מגיעים כל נציגי המשטרה בחו”ל למפגש בירושלים, ומתכנסים לארוחת ערב חגיגית במסעדה בהר החוצבים. רוני ריטמן נמצא שם, גם היא. בסוף האירוע – כך לפי העדות שמסרה רק לאחרונה במח”ש – ריטמן ניגש אליה במגרש החניה ומנסה לנשק אותה בכוח.

בשיחות שלה עם דנינו, באותם חודשים, היא לא מזכירה את המסיבה ההיא, אבל היא אומרת במילים ברורות שהאיש בעייתי, מטריד, מפצירה בדנינו לא למנות את ריטמן לתפקיד ראש להב. והיא מקליטה את המפכ”ל, כשהוא מתקשר אליה ואומר לה: “החלטתי למנות את ריטמן”, והיא בתגובה “אבל אמרתי לך שהוא לא מתאים”, דנינו מצטדק: “אין לי ברירה”. במח”ש נדהמו לשמוע את השיחה הזאת, ואת הטון שלה –

“עובדה” חושפת שאותה קצינה הזהירה את המפכ”ל דנינו גם מפני קידומו של הקצין עמי מועלם לדרגת סגן ניצב וספרה לו שמועלם מטריד מינית. גם כאן דנינו לא מעביר הלאה את המידע המטריד, ומחליט לקדם גם את מועלם. רק בזכות תלונה אחרת שהוגשה נגד הקצין, נחשפו מעלליו של סגן ניצב מועלם, הנאשם היום באונס אשתו של עציר.

בצמרת המשטרה היה מי שהבחין בקשר בין הקצינה הזוטרה למפכ”ל. היו ניצבים שהרימו גבה יותר מפעם אחת כשנחשפו למעורבות שלה בתהליכי קבלות החלטות בארגון. תשומת הלב שמעניק המפכ”ל לקצינה הצעירה הולכת וגוברת. הוא שולח לה מסרונים של אהבה, מכנה אותה בשמות חיבה, שופע מחמאות. מי שנתקל במסרונים האלה הופתע לגלות שהמפכ”ל מכנה אותה “אהובתי”, “נסיכתי”, וגם כתב לה “כבר אמרתי לך שאני אוהב אותך?”

במהלך החודשים האלה, כך מאשרים באוזנינו, דנינו מגיע אל הקצינה הביתה יותר מפעם אחת בשעות הלילה. כשנשאל, הוא עצמו לא הכחיש ביקורים כאלה. ההערכה היא שקיים תיעוד של שיחות פנים אל פנים, גם הקלטות של עשרות שיחות טלפון בינו לבינה.

פרקליט המדינה הורה למח”ש לא לבדוק

חודשים אחדים לפני פרישתו של המפכ”ל דנינו מגיע למחלקה לחקירות שוטרים מכתב אנונימי ובו טענות קשות על התנהלותו לכאורה של תנ”צ גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין במטה הארצי – וגם על הפקודה שלו, אותה קצינה צעירה. במח”ש התחילו לבדוק את התלונות נגד השניים וביצעו “מחקרי תקשורת” – בדיקת שיחות הטלפון הנכנסות והיוצאות של שניהם. במהלך אותה בדיקה גילו קשר טלפוני קבוע בין הקצינה לבין המפכ”ל דנינו, שנמשך גם כשלא עבדו ביחד. הם מעבירים את המידע הזה לפרקליט המדינה שי ניצן. כשדנינו נשאל על הקשר, הוא עונה שמדובר בקשר “ידידותי”. ניצן מורה למח”ש שלא לחקור עוד בכיוון הזה.

זמן קצר לאחר מכן מודיע שי ניצן למפכ”ל דנינו שהחליט להעביר את התיק בעניינם של תנ”צ ניר ואותה קצינה ממח״ש לבדיקה פנימית במשטרה, לטיפול משמעתי בלבד. דנינו תומך בהחלטה. כשמתקיימת השיחה הזו לא בטוח ששי ניצן יודע את כל פרטי הקשר בין המפכ”ל לקצינה. כל תקופת דנינו לא נעשה עם התיק הזה דבר. רק אחרי פרישתו ממנה ממלא המקום שלו ניצב בנצי סאו, קצין בודק והבדיקה המשמעתית יוצאת לדרך.

גיא ניר נחקר שעות ארוכות וטוען שיריביו באגף, כולל ריטמן, מנסים לחסל אתו חשבונות בגלל דברים שהוא עמד לחשוף. זמן קצר אחר כך הוא פונה למח”ש עם המידע המפליל על ריטמן. אחריו מגיעה לשם המתלוננת. היא מספרת שהזהירה את דנינו בזמן אמת שריטמן מטריד מינית לפני שמינה אותו לתפקידו כמפקד לה”ב 433. גם כשהקלטת השיחה הזו מגיעה לידיהם היא לא מספרת לחוקרים על טיב הקשר שלה עם המפכ”ל ומסרבת למסור לידיהם את הטלפון הנייד שלה ואת הקלטות השיחות הנוספות בינה לבינו.

אחריה מגיע למח”ש דנינו עצמו – למסור עדות שתומכת במתלוננת. גם הוא לא מספר לחוקרים על עומק הקשר בינו לבין המתלוננת. לטענתו, הוא לא נשאל בהרחבה על הקשר ביניהם – ולא הסתיר אבל גם לא סיפר.

מיונתן דנינו נמסר בתגובה (ב 2015): “אחרי שנות דור של שירות ציבורי למופת לא אתן לפגוע בשמי הטוב. הגיעה העת שכלי התקשורת ישכילו להבין את האחריות הרבה המוטלת על שכמם. לגופם של דברים: קשרי עם הקצינה היו מקצועיים וחברותיים על רקע היכרות רבת שנים וכל טענה או רמז לפיהם הקשרים היו אסורים הינם שקריים ואין להם כל יסוד”.

https://www.mako.co.il/tv-ilana_dayan/2016-df0489cea80b1510/Article-8136507f2b0b151006.htm

ולהלן פסק הדין בעניין מעין צורף נגד רוני אלשייך ומדינת ישראל שנתנה שופטת בית הדין לעבודה רוית צדיק ב 2/4/2021.  אמנם היא הוציאה את מעין צורף מטומטמת ונימפומנית, אבל לא החטיפה לה הוצאות.

רפק-מעיין-צורף-נדחתה-תביעת-לשון-הרע-נגד-רוני-אלשיך

 

Print Friendly, PDF & Email

אדם

כתב לענייני משפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  Skip to content
אנו שמים דגש רב עבור התאמת אתר אינטרנט זה לתקן הנגישות הישראלי. באתר בוצעו התאמות נגישות לפי תקן 5568 ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ניתן לגלוש בו באופן נגיש יותר דרך הדפדפנים כרום ופיירפוקסהננו עושים את מירב המאמצים על מנת לבצע התאמות נגישות באתר, ייתכן ובאתר זה ימצאו רכיבים ו/או עמודים אשר אינם עומדים בתקן הנדרש, במידה ונתקלת בכשל נגישות כלשהו נודה לך אם תדווח לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר. אנו נמשיך לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר גלישה נגישה ונוחה באתר זה לכולם.
סטטוס תאימות